آمارهای عجیب از رشد جمعیت آهوان تا افزایش مساحت جنگلها

افزایش مساحت جنگلهای کشور 

از سوی دیگر کامران پورمقدم، مدیرکل امور جنگلی سازمان جنگل ها و مراتع، اخیراً اعلام کرده : آخرین نقشه‌ها نشان می‌دهد، یک میلیون هکتار به سطح جنگل‌های کشور افزوده شده است.

این در حالی است که مشاهده مناطق جنگلی کشور، از مازندران و گیلان تا دنا و اورامان، همه جا تخریب شدید و نابود شدن عرصه های جنگلی، یا کم پشت شدن آن ها و تبدیل شدن شان به یک پوشش دست دوم و کوتاه قامت را نشان می دهد.

یک فعال محیط زیست در این باره می گوید: در شرایطی که خود مسئولان سازمان جنگلها و محیط زیست بارها اعلام کرده اند که روند تخریب جنگل ها نگران کننده است اینکه کسی ادعا کند گستره جنگلی کشور افزایش یافته است بسیار تعجب برانگیز است.

به اعتقاد عباس محمدی، با این اوصاف دلواپسی مسوولان و کارشناسان در مورد روند شتابان تخریب جنگلها بی مورد است و با استناد به این آمار ها می توان با خیال راحت به توسعه ناپایدار در عرصه های جنگلی ادامه داد. 

افزایش سطح جنگلهای کشور از سوی یکی از مسئولان سازمان جنگلها در حالی عنوان می شود که چندی پیش رییس سازمان محیط زیست اعلام کرد: در 50 سال اخیر نزدیک به 30میلیون هکتار اراضی کشور به نوعی تبدیل به بیابان شده که معضلات بزرگی از جمله خشکسالی، مهاجرت، فرسایش خاک، پرشدن سدها، خشک‌شدن تالاب‌ها و کاهش محصولات زراعی و کم‌آبی را در پی داشته است.

به گفته او، طی 5دهه اخیر به‌طور متوسط سالانه 100هزار هکتار از جنگل‌های کشور تخریب شده یا کیفیت خود را از دست داده و سطح جنگلها طی این دوره زمانی، از 18میلیون هکتار به 14میلیون هکتار رسیده است.

به نظر می‌رسد برخی مقام‌های رسمی محیط زیست و منابع طبیعی کشور ، تمایل دارند با ارائه آمار و ارقام صوری بارقه های امید را دل دوستداران محیط زیست و افرادی که دل نگران طبیعت کشور هستند زنده کنند غافل از اینکه کسانی که کوچکترین دلبستگی به طبیعت کشور دارد از اوضاع نابسامان آن مطلع هستند و ارائه چنین امارهایی تنها می تواند خواب مسئولانی را که سالها خود را به خواب زده اند عمیق تر کند.

به هر حال اگرچه امروز، آمار سازی، با استفاده از تاکتیک تغییر تعریف ها برای امن و امان نشان دادن همه چیز و پنهان کردن ضعف مدیریت در همه عرصه ها باب شده اما محیط زیست شکننده کشور چنین سیاست هایی را بر نمی تابد.

/ 0 نظر / 34 بازدید