زنگ انقراض گیاهان دارویی و خوراکی زاگرس جنوبی

گیاهان دارویی زنگ انقراض گیاهان دارویی و خوراکی در زاگرس جنوبی به صدا درآمده و این روزها گیاهان روییده در دامن دنا، جوان مرگ می‌شوند.

 

 

ک و ب: بهار که می‌آید سفره سبز دنا پهن می‌شود و در آن بیش از 475 گونه گیاهی خوراکی و دارویی می‌روید و برکت این کوه پاک سرشت را به مردمان این دیار هدیه می‌دهد.

گیاهانی که از گذشته‌های دور تاکنون مرهم دردها و طعام روز و شب دنانشینان بوده‌اند، اینک از دست بوته چینان روز و شب ندارند و هر ساله رویشگاه‌هایشان کمتر می‌شود و طعم تلخ انقراض را می‌چشند. این روزها کوههای دنا، این رستنگاههای امن گیاهان، زیر پای سیل عظیم بوته کنان می‌لرزد و گیاهان دارویی و خوراکی بی نظیرش را در میدانها و خیابانهای مرکزی شهر یاسوج و دیگر شهرهای همجوار می‌بیند که در دست زنان، مردان و حتی کودکانی است که از روی طمع و یا از سرنداری، چوب حراج بر این ثروت سبز خدادادی می‌زنند. «زرابی»، «کرفس»، «آنغوزه»، «لیزک»، «ریواس»، «بیلهر»، «تره»، «موسیر»و «جاشیر» برخی از گیاهان خوراکی و دارویی در این کوهها هستند که گل نداده و بهار ندیده معاش روستائیان و کالای پرقیمت بازارهای شهر می‌شوند. 25گونه گیاهی کهگیلویه و بویراحمد در خطر انقراض رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد به خبرنگار مهر گفت: 25 گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل برداشت بی رویه در خطر انقراض هستند. رامین جاوید افزود: مراتع کوههای زاگرس در شهرستانهای بویراحمد و دنا رویشگاه بیش از دو هزار گونه گیاهی است که 475گونه از این تعداد از نوع گیاهان دارویی هستند. وی بیان کرد: متاسفانه امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نگاه اقتصادی برخی از مردم به این گیاهان، شاهد برداشت بی رویه گیاهان خوراکی و دارویی در استان، جهت امرار معاش هستیم. وی افزود: این برداشتها که در سطح وسیع و همراه با ریشه کنی این گیاهان صورت می‌گیرد، موجب فقیر شدن مراتع این شهرستانها شده است.

 

بهره‌برداری بی‌رویه عامل انقراض

یک گیاه‌شناس و پژوهشگر گیاهان دارویی به مهر گفت: بهره‌برداری بی‌رویه و بسیار زیاد مردم از گیاهان خوراکی و دارویی مهمترین عامل به خطر افتادن حیات این گیاهان است. عزیزالله جعفری افزود: هم اکنون خطر انقراض گیاهانی همچون «زرابی»، «موسیر»، «باریجه»، «خاری»، «بن سرخ»، «چویل»، «بیلهر» و»آنغوزه» را تهدید می‌کند. جعفری اظهار داشت: از میان این گونه‌ها، گیاه «زرابی» وضعیت خطرناکتری دارد به طوری که رویشگاه‌های آن در کوه دنا به شدت کاهش یافته است. مدیر پژوهشکده گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این گیاه که «زرین گیاه» و «بادرنج بویه دنایی» نیز نام دارد، اولین باردر ارتفاعات دنا جمع آوری شد.

وی بیان کرد: این گیاه به جز در دنا در ارتفاعات کرکس، دماوند، توچال و علی آباد کتول نیز پراکنش دارد و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد اما در این منطقه بهره‌برداری از آن بسیار زیاد است.

منبع: مهر

/ 5 نظر / 51 بازدید
یک بازار برای همه

یک بازار برای خرید همه WWW.1BAZAR.NET انواع محصولات متنوع ،فانتزی و لوکس مثل چی؟ جا کلیدی حساس به صدا سبک، فانتزی، جدید، کوچک کلیدهایتان را گم نخواهید کرد www.1bazar.net و عینک زیبای پلیس ارجینال و دارای سریال نامبر این محصول به همراه صدها محصول دیگر شامل انواع نرم افزار های کاربردی لوازم ارایشی و بهداشتی زیور آلات و ساعت و گردنبند و غیره همه و همه در یک بازار برای خرید همه. امیدوارم خرید خوبی داشته باشید. www.1bazar.net www.1bazar.net

عسل

عالی بود ولی باید فکر اساسی کرد

سحر

مطلب جالبی بود [لبخند]ولی تا وقتی مردم اطلاعات کافی نداشته باشن نهضت ادامه داره[ناراحت]

فرشته مسکنی

سلام من دنبال زرین گیاه منطقه یاسوج هستم برای کار پایان نامه ارشدم اگه می تونید در این زمینه کمکم کنید تمام هزینه های جمع آوری را پرداخت می کنم باتشکر

فرشته مسکنی

سلام من دنبال زرین گیاه منطقه یاسوج هستم برای کار پایان نامه ارشدم اگه می تونید در این زمینه کمکم کنید تمام هزینه های جمع آوری را پرداخت می کنم باتشکر