گیاهان دارویی زنگ انقراض گیاهان دارویی و خوراکی در زاگرس جنوبی به صدا درآمده و این روزها گیاهان روییده در دامن دنا، جوان مرگ می‌شوند.

 

 

ک و ب: بهار که می‌آید سفره سبز دنا پهن می‌شود و در آن بیش از 475 گونه گیاهی خوراکی و دارویی می‌روید و برکت این کوه پاک سرشت را به مردمان این دیار هدیه می‌دهد.

گیاهانی که از گذشته‌های دور تاکنون مرهم دردها و طعام روز و شب دنانشینان بوده‌اند، اینک از دست بوته چینان روز و شب ندارند و هر ساله رویشگاه‌هایشان کمتر می‌شود و طعم تلخ انقراض را می‌چشند. این روزها کوههای دنا، این رستنگاههای امن گیاهان، زیر پای سیل عظیم بوته کنان می‌لرزد و گیاهان دارویی و خوراکی بی نظیرش را در میدانها و خیابانهای مرکزی شهر یاسوج و دیگر شهرهای همجوار می‌بیند که در دست زنان، مردان و حتی کودکانی است که از روی طمع و یا از سرنداری، چوب حراج بر این ثروت سبز خدادادی می‌زنند. «زرابی»، «کرفس»، «آنغوزه»، «لیزک»، «ریواس»، «بیلهر»، «تره»، «موسیر»و «جاشیر» برخی از گیاهان خوراکی و دارویی در این کوهها هستند که گل نداده و بهار ندیده معاش روستائیان و کالای پرقیمت بازارهای شهر می‌شوند. 25گونه گیاهی کهگیلویه و بویراحمد در خطر انقراض رئیس منابع طبیعی شهرستان بویراحمد به خبرنگار مهر گفت: 25 گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد به دلیل برداشت بی رویه در خطر انقراض هستند. رامین جاوید افزود: مراتع کوههای زاگرس در شهرستانهای بویراحمد و دنا رویشگاه بیش از دو هزار گونه گیاهی است که 475گونه از این تعداد از نوع گیاهان دارویی هستند. وی بیان کرد: متاسفانه امروزه به دلیل افزایش جمعیت و نگاه اقتصادی برخی از مردم به این گیاهان، شاهد برداشت بی رویه گیاهان خوراکی و دارویی در استان، جهت امرار معاش هستیم. وی افزود: این برداشتها که در سطح وسیع و همراه با ریشه کنی این گیاهان صورت می‌گیرد، موجب فقیر شدن مراتع این شهرستانها شده است.

 

بهره‌برداری بی‌رویه عامل انقراض

یک گیاه‌شناس و پژوهشگر گیاهان دارویی به مهر گفت: بهره‌برداری بی‌رویه و بسیار زیاد مردم از گیاهان خوراکی و دارویی مهمترین عامل به خطر افتادن حیات این گیاهان است. عزیزالله جعفری افزود: هم اکنون خطر انقراض گیاهانی همچون «زرابی»، «موسیر»، «باریجه»، «خاری»، «بن سرخ»، «چویل»، «بیلهر» و»آنغوزه» را تهدید می‌کند. جعفری اظهار داشت: از میان این گونه‌ها، گیاه «زرابی» وضعیت خطرناکتری دارد به طوری که رویشگاه‌های آن در کوه دنا به شدت کاهش یافته است. مدیر پژوهشکده گیاهان دارویی کهگیلویه و بویراحمد گفت: این گیاه که «زرین گیاه» و «بادرنج بویه دنایی» نیز نام دارد، اولین باردر ارتفاعات دنا جمع آوری شد.

وی بیان کرد: این گیاه به جز در دنا در ارتفاعات کرکس، دماوند، توچال و علی آباد کتول نیز پراکنش دارد و مورد بهره برداری قرار می‌گیرد اما در این منطقه بهره‌برداری از آن بسیار زیاد است.

منبع: مهر